Белият дом осъди призива на милиардера Илон Мъск да бъде подведен под отговорност Антъни Фаучи, американският експерт по инфекциозни болести, който е омразна фигура за мнозина от десницата, заради справянето му с пандемията.
"Това е изключително опасно, тези лични нападки, които наблюдаваме", заяви говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер в отговор на туита на Мъск от уикенда, който впоследствие стана популярен.
"Те са отвратителни и се разминават с реалността", каза тя.
Мъск, собственик на Twitter, настоява за наказание за Фаучи, който ръководеше правителствения подход към пандемията, когато засегна страната в началото на 2020 г.
"Моите нарицателни са Prosecute/Fauci", каза Мъск.
Мъск също така публикува колаж, на който Фаучи казва на президента на САЩ Джо Байдън: "Само още едно блокиране, кралю мой", в очевидна критика на мерките за намаляване на COVID, които първоначално бяха предприети в някои части на страната през първата година на пандемията.
Консерваторите, сред които и бившият президент Доналд Тръмп, превърнаха Фаучи в център на критиките си към правителствената кампания за борба с вируса, а той се сблъска със смъртни заплахи и му беше назначен екип за охрана, за да го защитава.
"Тези лични нападки, на които сме свидетели, са опасни и за д-р Фаучи, и за други специалисти в областта на общественото здраве", казва Жан-Пиер.
"Д-р Фаучи е работил при седем президенти републиканци и демократи. Не можем да забравим, че.... неговата работа в областта на инфекциозните болести - от ХИВ СПИН до COVID - е спасила безброй животи", каза тя.
Републиканските законодатели обещаха да разпитат Фаучи, когато поемат контрола над Камарата на представителите през януари, след като многократно са влизали в конфликт с водещия имунолог по отношение на ваксините, задължителните маски и други въпроси, свързани с пандемията.
81-годишният Фаучи трябва да се оттегли този месец от поста си на главен медицински съветник на Байдън и директор на Националния институт за алергии и инфекциозни болести, който оглавява от 1984 г.
По време на вероятната си последна изява в Белия дом през ноември Фаучи разкритикува разпространението на лоши здравни съвети в интернет и заяви, че най-трудното нещо, с което е трябвало да се справи, докато е ръководил борбата на Америка с болестта, е поляризацията на страната по политически признак. /БГНЕС, АФП
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones вече е на позитивна територия за 2026 г.
България повдигна въпроса за дерогацията за "Лукойл Нефтохим" пред САЩ
Каква е ролята на „Артемида II“ в космическата надпревара с много играчи
Тримесечните продажби на Mercedes спадат заради проблемите в Китай
Samsung инвестира 4 млрд. долара в завод за чипове във Виетнам
Володимир Зеленски: Докато имаме пари и оръжия, ще отговаряме на руските удари
Задължителните храни за трапезата на Великден
Козунак без месене с локум и ядки за Великден
Жените зодии, които могат да усещат енергията на партньора си
"Левски" пак се откъсна с 9 точки пред "Лудогорец" след успех над 10 от "Арда"
Удар по Тотнъм, важна фигура пропуска остатъка от сезона
Осма поредна победа на Вила в Европа
Хулио Веласкес каза как ще направи Левски шампион
Защитник заряза бившата на Балотели + СНИМКИ
От Арда скочиха: Червеният картон помогна на Левски
Вили Вуцов изригна: 100 години след маймуните сме
Поверия за Разпети петък
Дневен хороскоп за 10 април, петък
Италиански козунак със стафиди
Великденска салата с пъдпъдъчи яйца
Обичаите на Велики петък
„Стоичков – Имало едно време в България“ е официалното заглавие на филма за Христо Стоичков
Илиан Илиев: Футболистите показаха желание да променим нещо
Тръмп: Оптимист съм за мирно споразумение с Иран
Светкавица удари самолет край Варна
Етно-джаз концертът „Посока" на Калина Андреева гостува във Варна
Как да запазите младежкия вид на кожата около очите
Черно море спря серията на Лудогорец и се доближи на точка от петото място
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната